Ana Sayfa PIRLANTA Pırlanta Yüzük Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli? Karat Ne Demektir?

Pırlanta Yüzük Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli? Karat Ne Demektir?

Pırlanta Yüzük Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli? Karat Ne Demektir? Özel günlerin olmazsa olmaz hediyelerinin başında gelen pırlantalar pek çok şey ifade etmektedir. Görünüşleri ile çok şık bir duruş sergileyen bu taşlı yüzükler sevgimizi ve karşı tarafa olan bağımızı en güzel şekilde ifade eden takılardandır.

Pırlanta Yüzük 2021 Modelleri için: https://www.biggold.com.tr/pirlanta-yuzukler

Pek çok farklı şekillerde bulunan bu yüzüklere sahip olmadan önce detaylı bir bilgi almak ister misiniz?
Elmas madeninin belirli bir formda kesilmesiyle elde edilen taşın kesim şekline Pırlanta denir. Buradan da anlaşılacağa üzere Elmas, Pırlantanın ham maddesini oluşturmaktadır. Pırlantalar dışarıdan bakıldığında sanki benzer şekilde duruyor olsa da aslında birbirlerinden pek çok şey açısından ayrılmaktadır.

Bu farklar kesim, berraklık, renk ve karat olarak 4’e ayrılır. Bu değerler göz önüne alındığında Pırlanta Yüzük Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli? Beştaş Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler’e gelin bir bakalım.

Pırlanta Alırken Bilinmesi Gerekenler 

Öncelikle belirtmek istiyoruz ki bu konuda ki en önemli husus güven mevzusudur. Bizim gibi güvenilir ve uzunca süredir bu işi hakkıyla yapan veya önceden beri tanıdığınız firmalardan almanız sizin açınızdan olumlu bir hareket olacaktır. Sonuçta hiçbir vatandaş bu iş ile ilgisi yokken aldığı mücevherin değerini, Karat’ını kendi gözüyle bakarak anlayamaz. Diğer bir önemli husus ise kaliteli bir markadan alışveriş yapmaktır. Şimdi ayrı maddeler halinde sizlere bilmeniz gereken diğer maddeleri aktaracağız.

Karat Nedir? Pırlanta Alırken Karatın Önemi

Karat pırlantanın ağırlığını ölçtüğümüz bir ölçü birimidir. 1 karat = 0,2 gram anlamına gelmektedir. İnsanların aklına ilk olarak büyük bir taş, ufak bir taşa göre daha pahalı olmalı gibi bir algı oluşabiliyor. Fakat durum her zaman böyle olmayabiliyor. Karat önemli bir faktördür ama taşın berraklığı, daha sarımsı bir renkte olması veya kötü bir kesime sahip olması değerini belirleyen diğer farktörlerdir. Yani taşın büyüklüğüne aldanmayıp diğer önemli unsurları da öğrenmeliyiz.

Pırlantanın Kesimi Nasıl Olmalı

Özenli ve güzel kesilmiş bir pırlanta dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli husustur. Burada ki durum ise pırlantanın gelen ışığı yansıtması ve bunun yanı sıra taşın görünümüyle ilgilidir. Dikkatli bir işçilik ile hazırlanmış pırlanta, değer açısından önemli bir husustur.

Pırlantanın Rengi Nasıl Olmalı?

Pırlantaların GIA sertifikası açısından belirlenen renk skalası bulunmaktadır. D (diamond)’ den başlayıp E, F, G, H, I, J, K-M, N-R, S-Z diye giden bu skalada pırlanta D’ye ne kadar yakınsa o kadar değerli ve saf beyaz anlamına gelmektedir. Ancak D değerinde pırlanta bulmak çok zordur.

Pırlantanın Berraklığı Nasıl Olmalı?

Kısaca toprak altında karbon atomunun kristallenmesi sürecinde ona karışan minarellerin az olması pırlantanın berraklığının çok olması anlamına gelmektedir. Bu da pırlantaya artı bir değer katar. Bu da bilmeniz gereken diğer önemli bir husustur.

Görmüş olduğunuz gibi pırlanta güvenilir ve adından söz ettirmiş firmalardan alınması açısından değerli bir mücevherdir. Biz BigGold olarak kendi üretimimiz olan bu gibi değerli taşları daima üstün hizmet ve güvenilirlik çatısı altında iç ve dış piyasada satışa sunuyoruz. Almak istediğiniz pırlanta yüzük modelini web sitemizden seçerek detaylı tüm bilgilere çok hızlı bir şekilde;

  • Altın Ayarı
  • Gram
  • Beyaz Altın
  • Karat D1
  • Karat Ağırlığı D2
  • Renk
  • Berraklık
  • Kesim

    Dahil olmak üzere en ince ayrıntısına kadar siz değerli müşterilerimize sunuyoruz.