No menu items!

Hematit Taşı

Hematit Taşı Nedir?

Hematit Taşı takı ve aksesuar olarak sıkça kullanılan doğal taşlardan birisidir. Hematit parlak olan bir doğal taştır. Genellikle  koyu gri ve siyah renklere sahiptir. Eski çağlardan günümüze kadar bir çok alanda kullanılmıştır.  Hematit Taşı nitelik olarak çok zengin bir doğal taştır. Hematit Taşı diğer taşlar gibi aksesuar olarak kullanılırken aynı zamanda pigment olarak kullanılarak diğer taşlardan ayrılmaktadır. Çelik üretimin de kullanılan temel ürünlerden biri olma unvanına sahip olan Hematit Taşı hassas ve kolay kırılan bir taştır. İçinde yoğun miktarda demir oksit bulundurmaktadır. Hematit Taşı kesildiğinde içerisindeki demir oksit nedeniyle iç kısmı kırmızı görünmektedir. Eski topluluklarda tılsım olarak kullanılan bu doğal taş günümüzde ise şifa ve tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Hematit Taşının fayda içerisinde alüminyum ve magnezyum da içermektedir.

Hematit Taşı’nın Kaynağı Nedir ve Nasıl Üretilir ?

Hematit Taşı genel olarak demir madenlerinden çıkarılmaktadır. Hematit Taşına magmatik kayaçların ilişkili olduğu damarlarda daha sık rastlanmaktadır. En çok çıkarıldığı bölge ise tortul kayaçların fazla olduğu arazilerdir. Büyük hematit taşları Kanada ve ABD’ de daha çok çıkartılırken, takı için olan Hematit Taşları ise İngiltere, İspanya, Almanya, Venezuela ve İtalya’ da çıkarılmaktadır.

yuvarlak-altin-taki

Hematit Taşının Faydaları

Hematit Taşı uzun yıllarca insanlara fayda sağlamış ve insanların hizmetinde kullanılmış bir doğal taştır. Faydalarına gelin beraber göz gezdirelim.

*Hematit Taşı toksik duygulardan kurtulmayı ve olumlu bir ruh hali oluşumu sağlar.

*Sakinliği ve tedbirli olmayı sağlar.

*Hematit Taşı güç ve güven duygusunun artmasına katkıda bulunmaktadır.

*Eski zamanlardan savaşçıların zırhlarına konulduğu söylenmektedir.

*Endişelerden ve tasalardan kurtulmayı sağlar.

*Dertleri merkezine çektiği için içinin kırmızı olduğu rivayet edilmektedir.

*Dengesiz ve asi hissedilen durumlarda insana yatkınlık ve sakinlik verir.

*Hematit Taşı ile meditasyon yapmanın kişiye çok fazla huzur verdiği söylenmektedir.

*Sindirim sistemi ve bağışıklık sistemini dengeler.

*Karaciğere iyi geldiği söylenmektedir.

*Kan dolaşımını düzenler.

*Kemik ağrılarına ve eklem ağrısına iyi geldiği bilinmektedir.

Hematit Taşının Takı Sektöründeki Kullanımı

Hematit taşı süs eşyası ve aksesuar olarak kullanılmaktadır. Bir parça olarak evlerde masa üstlerinde kullanılır. Bir diğer kullanım alanı ise takı alanıdır. Takı alanında Bileklik, Kolye, Yüzük gibi ürünlerde kullanılmaktadır.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

Son İçerikler