No menu items!

Firuze Turkuaz Taşı

Firuze Turkuaz Taşı Nedir?

Bu yazımızda sizlerle değerli taşlardan biri olan Firuze Turkuaz Taşını inceleyeceğiz. Aynı zamanda eskiden Türkler tarafından savaş malzemesi, mimari ve eşyalarda da kullanıldığı için Türk Taşı da denilmektedir. Eski toplumlardan bu yana barışı simgelemektedir.

Firuze taşı, bir diğer adıyla turkuaz taşı dünya üzerindeki en güçlü taşlardan biri olarak bilinmektedir. Bu taş mavi ile yeşil arasındaki tonlarda bulunmaktadır. Fazla sert bir taş değildir ve bu yüzden işlenmesi kolaydır. Sertlik derecesi 5 ile 6 arasında değişmektedir. İçerisinde altın veya siyah renkte damarlar bulundurabilir. Bulundurmayanlar daha kıymetli olarak geçmektedir. Günümüzde yapay olarak da bu taştan yapılmaktadır ve gerçeğiyle ayırt edilmesi oldukça zordur. Ancak bir parçası kırılarak veya ısıtılarak gerçek mi yoksa yapay mı olduğu anlaşılabilir. Yüzeyi kazılınca damarlar çıkıyorsa yine yapay olduğu anlaşılabilir. Yapay firuze taşı çok fazla üretildiği için firuze taşı hak ettiği değeri şu an görememektedir. Gerçek firuze taşı yapay olana göre çok daha pahalı bir fiyattan satılmaktadır.

Kaynağı Nedir ve Nasıl Üretilir?

Binlerce yıldır çok değerli taşlar arasında bulunan firuze taşı, özellikle Amerika’da çıkartılmaktadır. Bunun haricinde İsrail, Meksika, Afganistan, Tibet ve İran’da da çıkarılmaktadır.  Firuze taşı, taş yataklarından parça parça çıkartılmakta ve işlenmektedir.

Faydaları Nelerdir?

Firuze taşı bazı hastalıklara iyi gelmektedir ve ruhsal, fiziksel dengeyi sağlamakta kullanılmaktadır.

Altın Kanallı Firuze Taş Yüzük Altın Burma Desenli Firuze YüzükAltın Burma Firuze Küpe

Fiziksel Faydaları

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kan dolaşımını düzenler.
 • Kalp hastalıklarına karşı korur.
 • Cinsel sorunları tedavi etmede kullanılır.
 • Sindirim sorunlarına iyi gelmektedir.
 • Düşük ya da yüksek tansiyon sorunlarına iyi gelmektedir.
 • Duygusal ve Psikolojik Etkileri
 • Kaygı problemlerine iyi gelmektedir.
 • Üzüntü içersinde olan insanların üzüntülerini giderir.
 • Nazara karşı korur.
 • Şans ve uğur getirdiği bilinmektedir.
 • Taşıyan kişiye huzur getirmektedir.
 • Başarıları arttırmaktadır.

Takı Sektöründe Kullanım Alanları Nelerdir ?

Uzmanlar firuze taşının vücuda değmesi gerektiğini söyleyerek takılarda kullanılmasını tavsiye etmektedir. Bu şık taş mücevher olarak oldukça fazla kullanılmaktadır ve kişiye oldukça şık bir hava katmaktadır. Takı ve aksesuarlarda oldukça ilgi gören bu taşın sindirim rahatsızlıkları için bileklik veya yüzük olarak kullanılması tavsiye edilir. Mücevharat olarak ilk kez Mısır’da kullanıldığı görülmüştür. Bu taştan üretilen mücevherlerinizi yüksek ısıdan ve ışıktan saklayarak muhafaza etmelisiniz. Doğal taşların temizlenmesi oldukça önemlidir aynı şey firuze taşı için de geçerlidir. Firuze taşından üretilen takılarınızı belirli aralıklarla temizlemeniz gerekmektedir. Pamukla 10 dakika silmeniz temizleme işlemi için yeterli olacaktır. Özellikle gümüş içine gömülürse faydaları daha çok artacaktır. Girdiğiniz ortamlarda dikkat çekicecek bu mücevherleri takarak daha zarif ve göz alıcı bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Önceki İçerikAmetist Taşı
Sonraki İçerikİnci

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

Son İçerikler