No menu items!

Alyans Seçmenin Püf Noktaları

Alyans Seçmenin Püf Noktaları: Eski Mısırlardan bu döneme kadar uzunca bir süredir süregelen ve o dönemler bitki saplarından yapılan bir aksesuar olan alyansların yuvarlık biçimde olmasının da bir sebebi vardır. Bu yuvarlak form sonsuzluğu simgelemektedir. Bunun yanı sıra sol yüzük parmağına takılmasının da bir sebebi vardır.

Eski dönem mısırlılar sol yüzük parmağından direkt olarak kalbe giden bir damarın olduğuna inanırlardır. Yüzüğü bu nedenle sevgiyi belli etmesi amacıyla bu parmağa takmayı tercih ettiler. Günümüze gelene kadar ise o bitki saplarından yapılan alyanslar, değerli madenler ile yapılmaya başlandı.

Alyans, birbirini seven iki kişinin birlikteliğini temsil etmek amacıyla takılan bir yüzük modelidir. Zaten kelime kökenine bakacak olursak ‘ittifak, birliktelik’ anlamına gelmektedir. Bir kişinin diğer kişiye aidiyetini belli etmektedir. Medeni durumun bir göstergesi olan alyans aynı zamanda söz ya da nişan yüzüğü olarak da adlandırılmaktadır.

Alyans Alırken Neler Dikkat Edilmeli

  • Evliliğe karar verdiniz ve eşinizle birlikte çok yakın bir zamanda yüzük bakmaya gideceksiniz. Ancak yabancı olduğunuz bu konuda kafanızda pek çok soru işareti var. Merak etmeyin, şimdi sizin için maddeler halinde Alyans seçerken dikkat edilmesi gerekenleri ele alıyoruz.
  • Modele Karar Vermek: Alyans modelleri size benzer geliyor olabilir. Ancak unutmayın ki özellikle günümüz de pek çok alyans modeli bulunmaktadır.
  • Yüzüğün Rengine Karar Vermek: Bu da bir diğer önemli konudur. Klasik alyans haricinde pek çok renkte alyans çeşidi bulunmaktadır.
  • Rahat ve Uyumlu Olması: Bir diğer atlanmaması gereken konu ise alyansın işlevselliğidir. Yani aldığınız alyans parmağınızı sıkmamalı ya da terletmemelidir. Bunun yanı sıra özellikle kadınlar için günlük takı zevkinize uyumlu olmalıdır.
  • Parmak Yapınıza göre Seçim: Parmaklarınız uzun ve ince ise kalın alyanslara bakmanız duruş açısından daha iyi olacaktır. Fakat parmaklarınız kısa ve kalın ise ince alyanslar daha hoş bir görünüm sağlayacaktır.

Evlilik Alyansları Kaç Ayar Olmalı?

Bir diğer önemli konu ise alacağınızın alyansın kaç ayar olduğudur. Genellikle 14, 18, 22 ve 24 ayar alyans modelleri tercih edilmektedir. Bunların içinden bir tık fazla olarak 14 ayar alyanslar tercih edilir. Bu ayardaki alyanslar oldukça serttir.

Bu nedenle yamulma ya da çizilme gibi durumlara karşı dayanaklıdır. Fakat 14 ayar bir alyans alacaksınız parmak ölçünüze uyumlu olup olmadığına iyi karar vermelisiniz. Sonrasında yapmak isteyebileceğiniz ölçü değişikliği zor bir süreç oluşturabilir.

Altın Yüzük Modelleri

Bombeli Alyans Kullanışlı mı?

Bombeli alyans, klasik alyans türü ile benzer kullanım özelliklerine sahiptir. Özellikle kullanıcıların yorumlarına baktığımız da normal bir alyans ne kadar çiziliyor ya da sorun oluşturabiliyorsa aynı durumlar bombeli alyans içinde geçerlidir. Ancak unutmayın ki ince ve kalın olmak üzere iki tarz bombeli yüzük vardır. Sizin sevdiğiniz modeli görmek için ikisini de denemek ve rahatlığını test etmeniz gerekir.

Alyans Genişletme ve Daraltma İşlemi

Evlilik döneminde severek aldığınız fakat bir zaman geçtikten sonra kilo almanız ya da vermeniz gibi durumlarda parmağınıza olmayan yüzükler ile ilgili endişelenmenize gerek yok. İşini iyi bildiğini düşündüğünüz bir kuyumcuya gidip genişletme veya daralt işlemini yapabilirsiniz. Özellikle alyans yüzükler açısında genişletme için 1-2 numaralık bir oynama genellikle yüzüğünüze zarar vermez. Daraltma işlemindeyse eğer desenli bir yüzüğe sahipseniz bu deseni bozmayacak bir daraltma işlemi yaptırmanız sizin açınızdan en iyisi olacaktır.

Alyans kaç ayar nasıl anlaşılır?

Genellikle alyansların iç yüzeylerinde ya da kopçalarında bu değerler yazar. Örneğin: 14, 18k, 22k ya da 24k gibidir. Bunun dışında bazı alyanslarda (1000’de) kaç ayar değeri olduğunu gösteren rakamlar yer almaktadır. Bunlar 916, 875, 800 vb. gibi rakamlardır. Bu rakamlar milyem olarak adlandırılır. Yani altının saflığı anlamına gelmektedir. Bu rakamlar aynı zamanda değersel olarak alyans ayarlarına denk gelmektedir. Bazı değerler şunlardır.

333 milyem = 8 Ayar
375 milyem= 9 Ayar
585 milyem= 14 Ayar
750 milyem= 18 Ayar
916 milyem= 22 Ayar
1000 milyem= 24 Ayar

İstediğim Alyans’ı Bulamıyorum

Özellikle kadınlar bu gibi bir sorunla pek çok arama içine giriyor. Parmak kalınlığından dolayı ya da istediği alyans modelini bulamadığı için bazı problemler yaşayabiliyor. Sizlere burada bir kaç önerimiz olacaktır. Eğer parmaklarınızın inceliğinden ya da kalınlığından dolayı istediğiniz modelleri bulamıyorsanız kuyumcu ile konuşup yüzük yapısına göre daraltma ya da genişletme işlemi yaptırabilirsiniz. Ancak unutmayın ki bazı yüzükler de bu işlemler sakıncalı olabilir.

Eğer kafanızda ki modeli bulamıyor ya da kafanızda herhangi bir model yoksa özellikle bizim web sitemizi ziyaret ederek pek çok çeşide ulaşabilirsiniz. Alyans hayat boyu takılacak bir aksesuar olduğundan dolayı dikkatli seçilmesi ve iyi karar verilmesi gerekmektedir.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

Son İçerikler