No menu items!

Altın Yüzük Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yüzükler günümüzde erkek veya kadın farketmeksizin herkesin kullandığı takıların başında gelmektedir. İster süs olarak olsun ya da isterse evlilik için, yüzük her zaman tercih edilen bir eşyadır. Kimi zaman değer verdiğimiz birine bizim için ne kadar önemli olduğunu göstermek amaçlı olarak belirli bir değerde yüzük takılır. Bu yüzük tek taş pırlanta olabileceği gibi altın bir modelde olabilir. İşte bugünkü yazımızın konusu da sizleri bilinçlendirmek amaçlı olarak Altın Yüzük Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenlerdir. Şimdi gelin detaylıca incelememize başlayalım.

Altın takılar tasarım ve modellerine göre farklı miktarlarda altınlardan üretilmektedir. Bu nedenle uygun fiyatlara altın yüzük modelleri bulabileceğimiz gibi daha yüksek ücretlere de altın yüzükler bulabiliriz. Bu sebeple Bizim firmamız gibi güvenilirliği tescillenmiş bir firmadan yüzük incelemesi yapıyorsanız fiyatların farklı oluşu sizleri tedirgin etmemelidir. Peki yüzük alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  • İstediğiniz Modele Karar Vermelisiniz: Yüzük ilk başta benzer modelleri olan bir takı olarak düşünülebilir. Fakat bir kolye ya da bir yüzük kadar farklı çeşitleri barındırmaktadır. Bu sebeple iyi bir inceleme yapmamız ve sevdiğimiz modele karar vermemiz önemlidir.
  • Özel Bir Sebep İle Alınacaksa İyi İncelenmesi Gereklidir: Yüzüğünüz Nişan gibi önemli bir sebep için alınacaksa hızlı karar vermemelisiniz. Pek çok model denemeli ve bu doğrultu da fikrinizi oluşturmalısınız. Ayrıca yüzük ölçülerinizi iyi bilmeniz bu konuda yararınıza olacaktır.
  • Güvenilir Bir Satıcıdan Alınması Büyük Önem Arz Etmektedir: Yüz yüze veya internet üzerinden alışveriş yaparken fatura, gerekli belgeler ve yüzüğünüz hakkında detaylı bilgileri öğrenmeyi ve istemeyi unutmayınız. Bunlar ileri de satmaya karar verdiğiniz işinize yarayacaktır.
  • Günlük Kullanım İçin Alacaksınız Bu Doğrultuda İnceleme Yapmalısınız: Eğer gündelik yaşantınızda kullanmak için alacaksınız mutlaka temas durumunda sıkıntı yaratmayacak ve parmak hareketlerinizi kısıtlamayacak yüzükleri tercih etmelisiniz.

Altın Yüzük Nasıl Anlaşılır?

Bu konuda kuyumcular mihenk taşı gibi yöntemlerle kolaylıkla sahte yüzük ile gerçek altın yüzüğü ayırt edebiliyorlar. Peki Biz vatandaş olarak bunu nasıl anlayabiliriz?

Gerçek altın yüzük evde nasıl anlaşılır diye soruyorsanız size birkaç madde sıralamak istiyoruz;

  • Altınlar çoğunlukla manyetik bir yapıya sahip değildir. Bu yüzden bir mıknatısı yakınlaştırdığınızda çekim sağlanmaması gerekmektedir.
  • Günümüzde çok iyi imitasyonlar yapılıyor olsa da çoğunlukla gerçek altın sahte altından daha ağırdır. İki altını karşılaştırarak ortalama bir fikir edinebilirsiniz.
  • Gerçek altının sahteye göre daha tok bir sesi vardır. Altına zarar vermeyecek bir yüzey üzerinde bu ses denemesini yapabilirsiniz.

Zaman içinde gelişen teknoloji ile sahte altınların yukarıda bahsettiğimiz testleri bazen başarı ile geçebildiğini unutmamalısınız. Ancak evde kendi imkanlarınızla yapabileceğiniz altın testleri aşağı yukarı bunlardır.

Altın Yüzük Nasıl Parlatılır?

Pek çok eşya gibi altınlarda zamanla matlaşıyor, kirleniyor ve parlaklığını kaybediyor. Şimdi sizler için evde altın yüzük parlatma yöntemlerini anlatacağız.

1.Yöntem: Tuz, sirke ve su yöntemi ile parlatma’dır. Bir çorba kasesini alüminyum folyo ile kaplıyoruz. Sonrasında üstüne kaynar su ilave ediyoruz. Ardından bir yemek kaşığı tuz ekleyip yarım çay bardağı sirke ekliyoruz. Bunları karıştırıyoruz. Son olarak da altınımızı bu karışıma ekleyip 5 dakika bekliyoruz. Ilık su ile altını yıkayıp peçete yardımı ile siliyoruz.

2.Yöntem: Malzemeler karbonat, su ve en yumuşak uçlu diş fırçasıdır. Uygulama yaparken ilk önce suyumuzu kâseye ekliyoruz. Ardından bir yemek kaşığı karbonatı ilave ediyoruz. Bunları karıştırıp altını bu karışıma ilave ediyoruz. 5 dakika kadar bekleyip yumuşak uçlu diş fırçamızla dikkatlice ve bastırmadan ovuyoruz. Bu ovma işlemini ılık su ile altını arındırırken de yavaşça yapıyoruz ve sonrasında yumuşak peçeteyle siliyoruz.

Not: Bu yöntemler ile altınlarınızı güzel bir şekilde eski görüntülerine kavuşturabilirsiniz. Fakat siz yine de profesyonel bir hizmet alın.

Altın Yüzük Ölçüsü Nasıl Alınır?

Size bu işlem için en çok kullanılan yöntemden bahsedeceğiz. Sırası ile uygulayabilirsiniz.
Gerekli malzemeler: Kâğıt, Makas, Kalem ve Cetvel ’dir.İlk önce 2 cm kalınlığında ve 9 cm uzunluğunda bir kağıt parçası kesiyoruz.
Sonrasında bu kâğıdın başına bant yapıştırarak yüzük parmağınızın en dip kısmına gelecek şekilde doluyoruz.
Ardından kağıdı parmağımızdan o anki şekliyle makas yardımıyla kesip cetvel ile ölçüyoruz.
Çıkan ölçünün milimetre cinsinden 40 çıkarırsak parmak ölçümüzü bulmuş oluyoruz.

Altın Yüzük Genişletilebilir mi?

Bu sorunun cevabı aldığınız altın yüzük modeline göre değişiklik gösterebilir. Bu işi yapan kimi kesim altının zarar görebileceğini dile getirirken, kimi kesim genişletmenin daraltmadan daha kolay bir yöntem olduğunu savunmaktadır. 1 ya da 2 numara kadar altın genişletmekte genellikle bir problem olmaz fakat yüzük modelinize göre farklı yerlere danışıp fikir almak sizler için en iyisi olacaktır.

Altın Yüzük Nasıl Daraltılır?

Yüzük küçültme işlemi gerçekten dikkat edilerek yapılması gereken bir işlemdir. Bu işlemi yapacak kişinin parmak ölçünüzü çok iyi alması gereklidir. Fazladan daraltılmış bir yüzüğün sonrasında tekrar işleme alınması gerecek ve bu işlemler yüzüğe zarar verebilme ihtimali yaratacaktır.

Altın Yüzük Çizikleri Nasıl Giderilir?

Alyanslar için bu yöntem yine yukarıda bahsettiğimiz gibidir. Çizikler tam olarak giderilemez fakat yüzüğünüz daha iyi bir görünüme sahip olur. Karbonat, su ile belirli oranda karıştırılır ve bir kaba eklenir. Bu kaba yüzüğü de ekleyip 5 dakika bekleriz. Sonrasında ılık su ile yıkayıp dikkatlice temizleriz.

Önceki İçerikHematit Taşı
Sonraki İçerikAlyans Seçmenin Püf Noktaları

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

Son İçerikler